Dnia 9 stycznia na terenie MBP nr 23 uczniowie klas VI i VII spotkali się z p. Dorotą Fornalską – autorką książki o osiedlu im. Montwiłła-Mireckiego. Spotkanie poprzedzało obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców osiedla. Pani Dorota, posiłkując się prezentacją, w przystępny sposób opowiedziała o przyczynie wysiedleń, zachowaniach mieszkańców, ich pobycie w obozie przy ul. Łąkowej  oraz powrotach na osiedle i powojennym życiu w tym miejscu.

W rocznicę wysiedlenia osiedla Montwiłła - Mireckiego

W uroczystościach zorganizowanych przez Radę Osiedla im. Montwiłła – Mireckiego wzięli udział również przedstawiciele Związku Wysiedlonych Ziemi Łódzkiej, a także Instytutu Pamięci Narodowej, mieszkańcy osiedla, uczniowie i nauczyciele SP nr 40 oraz XVIII LO. Ważnym gościem była także pani Agnieszka Minich – świadek historii, która opowiedziała o wydarzeniach tamtej nocy, a także o innych zapamiętanych z tego okresu wydarzeniach.

Mała zakrętka może wiele!  

 Nasza szkoła po przerwie wraca do udziału w projekcie „Zostań Super Zakrętakiem” wspierającym podopiecznych Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci. W ten sposób możemy pomóc dzieciakom w spełnianiu ich marzeń, a także wesprzeć środowisko naturalne i być EKO.

Od września do grudnia zebraliśmy 4 duże worki zakrętek.

Czy jednak na tyle nas tylko stać?

 

Zebrane zakrętki przynoście do sali polonistycznej. Zapraszamy do udziału nie tylko uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły ale też rodziców.

 

Bądźmy szkołą Super Zakrętaków!!!

 

Zbieramy plastikowe zakrętki po:

 • wodach
 • sokach, napojach
 • płynach , szamponach
 • kawie, herbacie itd.
 • plastikowe zatyczki
 • opakowania po zabawkach z jajek-niespodzianek
 • łyżeczki i miarki np. do mleka, syropu
 • oraz inne elementy plastikowe, które są oznaczone dużymi literami PP, PE, HDPE, LDPD, najczęściej zamieszczone w trójkącie.

 

Wszystkie zbierane rzeczy muszą być czyste, pozbawione metalowych elementów
(metalowe sprężynki z dozowników itp.), tekturek uszczelniających (głównie w zakrętkach od kawy, herbaty), naklejek.

 

Pamiętaj!!!

 

 • 1 kg to ok. 300-500 sztuk zakrętek (zależy to od ich masy)
 • 1 worek 120l to ok. 13-15kg zakrętek
 • 1 tona to ok. 65 worków
 • 1 marzenie to ok. 1 - 3,5 tony zakrętek

 

Szczegóły na stronie http://hospicjumdladzieci.org/index.php/pl/moesz-pomoc/zakretaki

Święta w Litzmannstadt” – to tytuł wykładu i warsztatów, w których 2 grudnia wzięli udział uczniowie klasy V i VI pod opieką wychowawców.

Naszą wizytę w Muzeum Radogoszcz Oddział MTN rozpoczęliśmy od poznania niezwykłej historii tego miejsca. Najpierw była tu fabryka, zaś podczas II wojny utworzono  Policyjne Więzienie dla Mężczyzn słynące z niebywałego okrucieństwa wobec więźniów. Tuż przed wyzwoleniem Łodzi Niemcy podpalili budynki wraz z osadzonymi. Prawie wszyscy zginęli w płomieniach.

Następnie wysłuchaliśmy wykładu na temat przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia w Łodzi pod okupacją niemiecką. Mało kto ze współczesnych wie, że Pasterka odbywała się o 7 rano, a na stole wigilijnym stawiano nieco inne dania niż dzisiaj, np. tort fasolowy. Inaczej też przystrajano choinkę. Ozdoby, zwane dzisiaj ekologicznymi, wykonywano z dostępnych materiałów, np. gazety, słoma, szyszki. Dlatego podczas warsztatów uczyliśmy się tworzenia takich ozdób choinkowych.

5 listopada to Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego. Ponieważ wśród społeczności szkolnej znajdują się dzieci o romskich korzeniach, obchodziliśmy to święto na terenie szkoły. Uczniowie klasy 6, pod okiem wychowawcy, wykonali plansze tematyczne dotyczące historii Romów, kultury oraz języka, np. alfabet romski – hol II piętra, zaś pani bibliotekarka przygotowała wystawę poświęconą twórczości największej poetki romskiej, czyli Papuszy. Uczniowie klasy V i VI mieli możliwość nauczenia się podstawowych zwrotów w języku romskim, a dzięki opowieściom mogli też poznać życie codzienne i zwyczaje panujące w romskich rodzinach.

Po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się Chanuka, czyli żydowskie święto światła, upamiętniające wydarzenie, do którego doszło w Jerozolimie około 165r. p.n.e. Według kalendarza żydowskiego święto to przypadło w tym roku w dniach 22-30 grudnia. Jednak ze względu na przerwę świąteczną w naszej szkole odbyło się ono 19 grudnia w godzinach popołudniowych.

W sali polonistycznej, w blasku płonących świec,  uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację i wysłuchali komentarza na temat historii święta i jego współczesnego znaczenia. Zostały też zapalone chanukowe świece, a później, zajadając się smacznymi chanukowi pączkami, grupa przybyłych gości grała w drejdla na cukierki.

91 urodziny osiedla im. Montwiłła-Mireckiego!

Z tej okazji 30 listopada odbył się tematyczny spacer po osiedlu. Mimo mało sprzyjającej pogody na miejscu zbiórki stawiła się całkiem spora grupa osób, w tym my, reprezentanci SP 40. Spacer poprowadziły panie: J. Orzechowska – jako młoda aktywistka partyjna oraz B. Arabska – Marianna, czyli dbająca o porządek gospodyni osiedla. Aż trudno uwierzyć, że choć jego budowę rozpoczęto w sierpniu 1928, to już 30 listopada, w stanie surowym, oddano 21 bloków. Mimo że mieszkańcy wprowadzili się do domów dwa lata później, to i tak czas budowy można uznać za swoisty rekord!

Pani Joanna poprowadziła gości szlakiem dawnych mieszkańców osiedla, opowiadając  o wybranych postaciach – ich życiu, działalności. Wśród nich nie mogło zabraknąć Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego czy Karola Hillera. Natomiast pani Beata opowiadała o codziennym życiu mieszkańców osiedla – obowiązującym wszystkich regulaminie, pralni, sklepach.

Dla najbardziej wytrwałych na koniec wycieczki czekała gorąca herbata, którą wypiliśmy w dawnym budynku suszarni.

25 listopada to dzień, w którym na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia.

Miś jest przyjacielem dzieci i nie można zapominać o jego urodzinach.

                  Z okazji zbliżającego się Święta Pluszowego Misia, 22 listopada w piątek zorganizowaliśmy uroczystość w naszej szkole. Każde dziecko przyniosło ze sobą swojego misia – pluszaka. Na tę uroczystość zaprosiliśmy dzieci z najstarszej grupy PM nr 12 wraz z paniami.

Gospodarzami spotkania byli uczniowie z klas I -III oraz ich wychowawcy. Nie zabrakło zabaw ruchowych, piosenek i wierszyków. Jednak największą atrakcją dla Przedszkolaków było zwiedzanie Mini Centrum Nauki do Samodzielnego Eksperymentowania. Każdy uczestnik otrzymał medal „Przyjaciel Misia”. Na zakończenie odbył się bal misiów i poczęstunek – jabłka i marchewki.

19 listopada, dzięki pomocy p. Marioli Szczęsnej, klasy VI – VIII pod opieką wychowawców wzięły udział w spotkaniu w BM filia nr 23 przybliżającym historię ich małej Ojczyzny, czyli osiedla im. Montwiłła Mireckiego. Zajęcia prowadzone przez p. J. Orzechowską i B. Arabską składały się z dwóch części:  „Tam, gdzie chodziły gęsi, czyli historia powstania osiedla” i „Nie tylko Kobro i Strzemiński, czyli o dawnych mieszkańcach osiedla”.

Panie ubrane w stroje z okresu XX - lecia międzywojennego (czas powstania osiedla) snuły swoją opowieść, odwołując się do gazet z epoki, przytaczając anegdoty o sytuacjach i ludziach mieszkających tu kiedyś. Na koniec zaprosiły uczestników spotkania na spacer po osiedlu, który odbędzie się  w ostatnią sobotę miesiąca.

Dnia 22 listopada odbył się kiermasz wieńcy adwentowych wykonanych przez naszych uczniów. 

„To my, twórcy reklamy!” – pod takim hasłem uczniowie klasy V prezentowali na lekcji języka polskiego wybrane przez siebie produkty. Czego tu nie było! – płatki śniadaniowe Lenki, wybielająca pasta do zębów Nikoli, dla leniwych - wyciskarka do soków Magdy, dla spragnionych energii – owocowy raj Tosi, dla wielbicieli lodów propozycja Ani. Gdyby nauczycielka była właścicielką firmy reklamowej, uczniowie już zdobyliby pracę!