Miniphänomenta to mini centrum nauki na korytarzu szkolnym do samodzielnego eksperymentowania podczas przerw.  Pomysłodawcą i twórcą  jest profesor Lutz Fiesser
z Niemiec, który  współpracuje z Łódzkim Uniwersytetem Dziecięcym Politechniki Łódzkiej i prowadzi szkolenia dla nauczycieli.

Blisko 20 lat temu Profesor stworzył Miniphänomentę, aby dać dzieciom możliwość samodzielnego odkrywania i doświadczania. Miniphänomenta to eksperymenty bez opisów, jak „prawidłowo” wykonać dane doświadczenie. Dziecko ma możliwość pomyślenia jak coś zrobić i doznania satysfakcji z samodzielnego dojścia do rozwiązania. Nauczyciele nie podają gotowych rozwiązań, mogą jedynie naprowadzać dzieci pytaniami.

 
Miniphänomenta będzie gościła w naszej szkole do 25 listopada 2019r.
Galeria

Tak w SP 40 obchodzono Święto Niepodległości.

Cała szkoła brała udział  w uroczystym odśpiewaniu Hymnu Państwowego.

Uczniowie klasy IV, zazdroszcząc Adasiowi, bohaterowi lektury „Akademia pana Kleksa”, wzięli udział w lekcji kleksografii, czyli tworzeniu historii do otrzymanych kleksów, którym najpierw nadawali tytuły. Oto wybrane kleksy i fragmenty prac.

„Niebieska Ryba” - Basia

Niebieska siostra, niebieski brat

Ten piękny kolor to mój znak.

Piękna, miła, może niezbyt skromna

Ale jestem bardzo mądra!

 

„Rekin, który chciał zjeść ośmiornicę z bakłażanem na głowie” - Milan

Pewnej nocy w oceanie rekin płynął do swojego ulubionego miejsca. Nagle zauważył ławicę ogromnych ryb. Zjadł kilka z nich i już szykował się do kolejnego posiłku, gdy ławica się rozproszyła. Gdy zastanawiał się, co było tego przyczyną, zobaczył ośmiornicę z bakłażanem na głowie …

 

„Smok” - Sergio

Dawno, dawno temu przed ludzką erą żył smok o imieniu Edzio. Lubił się bawić, a najbardziej latać nad chmurami. Ponieważ był jeszcze mały, nie oddalał się zbytnio od domu. Jednak pewnego dnia, gdy latał w chmurach i ponad nimi, zgubił drogę do domu …

W dniu 24 września 2019r uczniowie klasy II i III zostali zaproszenia do biblioteki na spotkanie z pisarką p. Elizą Piotrowską.

Autorka cyklu powieści o cioci Jadzi opowiedziała o sobie i swojej Twórczości w niesamowicie ciekawy sposób.

Po zakończonym spotkaniu dzieci miały możliwość zakupu wybranej przez siebie książki i otrzymania od p. Elizy specjalnej, indywidualnej dedykacji

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 im. Bohaterów Rewolucji 1905r. w Łodzi

zaprasza na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

dnia 02.09.2019 godzina 9:00

26 października 2019 roku (sobota) grupa uczniów z kl. 8 i 6 pod opieką p. A. Kaźmierowskiej i p. M. Wójcik wzięła udział w XXV kweście na Starym Cmentarzu zorganizowanej przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. Sprzątaliśmy nasz Patronat, czyli grób Ernestine Ritter oraz placówki położone obok. W zmaganiach z liśćmi wspomagała nas mama ucznia z kl. 6. Zbieraliśmy także pieniądze na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Po zakończeniu pracy zapaliliśmy znicz na sprzątanym grobie. Odwiedziliśmy także grób Stefana Linke - uczestnika walk niepodległościowych w 1918 roku.

W IV Ogólnołódzkim Konkursie Wiedzy o Łodzi ŁÓDŹ ZNANA I NIEZNANA pt.”ŁÓDŹ BAJKOWA” pod Patronatem Senatora RP Ryszarda Bonisławskiego, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 91 w Łodzi, w roku szkolnym 2018/2019, dwie nasze uczennice z klasy 6  Wiktoria Chrzanowska i Klaudia Grochulska zajęły 1 miejsce. Serdecznie gratulujemy wygranej!

WYPRAWKA DLA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 NR 40 W ŁODZI

W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 1. Kontakt do szkoły: sekretariat, tel./fax 42 633 79 22, świetlica: 504 823 174, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 2. Plecak- bez kółek, nie za duży
 3. Podręczniki :
 • Komplet ćwiczeń kl. I- wydawnictwo Nowa Era, Elementarz Odkrywców (zakupiony przez szkołę)
 • angielski: Bugs Team 1-3 (zakupiony przez szkołę)
 1. Przybory szkolne: piórnik, 3 ołówki miękkie, linijka, gumka, temperówka, klej w sztyfcie, nożyczki, farby plakatowe, pędzle, kubek na wodę
 2. Zeszyty: zeszyt w trzy linie z dobrze zaznaczonymi liniami (czerwone i niebieskie linie),  zeszyt w kratkę- 60 kartkowy
 3. Bloki: rysunkowy (3 szt.) i techniczny (3 szt.)
 4. Kredki ołówkowe i pastele
 5. Papier kolorowy
 6. Plastelina, w szczególności czerwona i niebieska (można ją kupić w 1 kg blokach)
 7. Buty na zmianę w worku z białą podeszwą
 8. Strój gimnastyczny: biała podkoszulka bez nadruku, granatowe spodenki, białe skarpety
 9. Obuwie sportowe - jasne, nie ślizgające się podeszwy
 10. Strój uczniowski: stonowane kolory bluzek, sukienek czy koszulek
 11. Strój galowy:
 • Dziewczynki: biała bluzka, granatowa lub czarna spódniczka
 • Chłopcy: biała koszula, granatowe lub czarne spodnie
 1. Świetlica - czynna w godzinach od 7:00 do 17:00. Przy zapisie dziecka do świetlicy każdy rodzic wypełnia kartę przyjęcia dziecka. Rodzic ma obowiązek podpisania zgody na  przetwarzanie danych i ujawnienie wizerunku dziecka
 2. Obiad – catering, w godzinach 12:30- 13:00 - dziecko na obiady zapisujemy w świetlicy, opłaty w sekretariacie 
 3. Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 - 2 września o godzinie 9:00. Zbiórka pierwszaków przy szatni o godz.8:55
 4. 3 września - zebranie dla rodziców o godzinie 17:00
 5. Istnieje odpłatna możliwość korzystania z pływalni przy dużej ilości zainteresowanych

 

 Wychowawca klasy I

w roku szkolnym 2019/2020

 Aleksandra Gajzlerowicz

 

 

Szanowni Państwo!

 

Już od września państwa dziecko będzie uczniem naszej szkoły.

Zmiana dotychczasowego trybu nauki, podjęcie nowych zadań i roli przez Państwa dziecko niesie ze sobą pewien rodzaj stresu adaptacyjnego związanego z nowymi warunkami i środowiskiem.

Dlatego bardzo ważne jest wspieranie dziecka i spokojna atmosfera, szczególnie w ciągu pierwszych miesięcy nauki.

Możecie robić to Państwo na wiele sposobów. Najważniejsze z nich to towarzyszenie dziecku w jego nauce, interesowanie się jego sukcesami, a szczególnie trudnościami i problemami oraz wspieranie go w jego zmaganiach.

 

Z wyrazami szacunku

Wychowawca klasy

Dnia 16 maja 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się na wycieczkę do Michałówki. Zaplanowaliśmy dzień pełen atrakcji. Rozpoczęliśmy od udziału w warsztatach przyrodniczo - edukacyjnych, na których robiliśmy upominki z wykorzystaniem surowców naturalnych. Powstały niepowtarzalne mydełka ekologiczne oraz kompozycje z wykorzystaniem papieru czerpanego. Potem zaproponowano nam gry i zabawy na świeżym powietrzu, których zwieńczeniem był grill z pieczonymi kiełbaskami. Wszyscy uczestnicy, ci młodsi i nieco starsi, świetnie się bawili i z bagażem niezapomnianych wrażeń wrócili do domu.

"W dniu 31 października nauczycielki języka angielskiego Pani Kamila Szrejner i Pani Emilia Czepas zorganizowały w naszej szkole obchody święta Halloween. Uczniowie klas 1-8 mieli możliwość przebrać się zgodnie z tradycją tego święta za różne postaci. Przez cały więc dzień paradowały po naszej szkole czarownice, duchy, koty i inne halloweenowe potworki. Uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie plastycznym "Happy Pumpkin" i podzielić się swoją wizją tego jakże charakterystycznego symbolu. Na pamiątkę świetnej zabawy wszystkie przebrane osoby zapozowały do wspólnego "przerażającego" zdjęcia i raczyły się cukierkami w myśl nieodłącznego hasła "Trick or treat".

Dnia 4 października 2019r  odbył się dzień tabliczki mnożenia.

Koordynatorem lokalnym była p. Jolanta Baleja