Ernestine Ritter
Ernestine Ritter (1842-1889)
Grobem tej rodziny opiekujemy się jako szkoła od paru lat. Czy jednak wszyscy wiemy, kim była pochowana w nim osoba? Dzięki pomocy p. Aliny Jabłońskiej, która wyszukała informacje i zgodziła się na ich opublikowanie, możemy uzupełnić braki w naszej wiedzy.
Ernestine Ritter, z domu Zeglin, pochodziła z rodziny trochę nietypowej jak na ówczesne łódzkie warunki. Jej ojciec, Frydrich, nie był bowiem tkaczem jak na Łódź przystało, ale tokarzem. W chwili urodzin córki miał 37 lat, a matka Julianna z Rosnerów – 29 lat. Akt urodzin (w języku polskim) podpisał pierwszy pastor parafii ewangelickiej w Łodzi – F. Metzner. Zmarł on w czasie epidemii w 1851 r. i został pochowany na pierwszym łódzkim cmentarzu dwuwyznaniowym (obecnie teren przy kościele p.w. św. Józefa). Po założeniu cmentarza, zwanego Starym, przeniesiono jego szczątki na część ewangelicką. Spoczywa w kwaterze 50/D2, przy alei.
W 1871r. Ernestine poślubiła liczącego 26 lat, urodzonego w Warszawie, Iwana Frydrycha Leopolda Rittera czeladnika tkackiego - syna tkacza Iwana Rittera i jego żony Barbary. Młodzi małżonkowie zamieszkali w Łodzi. Umowę przedślubną zawarli w kancelarii rejenta Konstantego Płacheckiego. Jest on pochowany w części katolickiej (kw. 1 , przy alei). Niestety, piękny oryginalny pomnik został wymieniony przez rodzinę na współczesny, zachował się natomiast pierwotny pomnik na grobie jego żony. Portret rejenta można zobaczyć w Archiwum przy pl. Wolności.
Małżonkowie Ritter mieli troje dzieci. Pewnie z tego powodu, by zapewnić rodzinie lepsze warunki finansowe, Frydrich zmienił zajęcie. Kilka lat po ślubie został szynkarzem. Ernestine zmarła w wieku 47 lat. Spoczywa na części ewangelickiej Starego Cmentarza kw. 44/W2
Pomnik na jej grobie ogrodzonym kutą kratą stanowi płaski obelisk z marmuru karraryjskiego z inskrypcją kutą, nalewaną stopem metalowym. Jest on przykładem typowych realizacji tego okresu i dowodem wysokiego poziomu firmy Augusta Fiebigera. Wymaga renowacji.
Na zdjęciach możemy zobaczyć:
- fragment aktu urodzenia Ernestine
- fragment aktu małżeństwa Ernestine
- zdjęcie pomnika Ernestine